Skip to content

Winnica Racheli

Rekolekcje Uzdrawiające w USA

dla osób cierpiących z powodu aborcji

Dla kogo są rekolekcje?

Na rekolekcje zgłaszają się przede wszystkim kobiety, które cierpią emocjonalnie i duchowo z powodu uczestnictwa w aborcji. Mają one objawy nerwicy, bezsenności czy depresji. Często zmagają się przez lata z wyrzutami sumienia, złością, żalem a nawet rozpaczą, której sobie na początku nie uświadamiają, albo nie widzą związku z dokonaną aborcją. Czasami cierpienie kobiety potęguje się pod wpływem różnych zdarzeń życiowych, na przykład, gdy przeżyje śmierć bliskiej osoby, aborcję lub poronienie u osoby w bliskim otoczeniu. Te wydarzenia mogą przypomnieć jej o przeżyciach aborcji.    

Na rekolekcje przyjeżdżają nie tylko kobiety, których aborcja dotknęła w sposób bezpośredni. Są to także mężczyźni, którzy również cierpią po dokonanej aborcji. Bardzo często przeżywają oni trudne emocje, gdy uświadomią sobie, że nie zrobili nic lub zrobili niewiele, aby uchronić dziecko przed aborcją. Na rekolekcje zgłaszają się także członkowie rodzin – na przykład inne dzieci w rodzinie, czyli dorosłe rodzeństwo nieżyjącego dziecka, rodzice kobiety lub mężczyzny (czyli dziadkowie), a także dalsza rodzina. Czasami zgłaszają się także osoby, które pracowały w miejscach, gdzie dokonywano aborcji i odczuwają w związku z tym cierpienie.

W czym rekolekcje mają pomóc?

Rekolekcje mają przynieść ulgę w cierpieniu – niezależnie od tego jak dawno została dokonana aborcja. Na rekolekcje przyjeżdżają osoby, które dokonały aborcji rok wcześniej, albo też tacy, którzy mieli takie doświadczenie 30 lub 40 lat temu. Rekolekcje dają każdemu szansę, aby uświadomić sobie smutek po stracie dziecka w wyniku aborcji, czego nie mogli zrobić czasem przez wiele lat, ponieważ nie jest to zachowanie akceptowane społecznie. Rekolekcje odbywają się w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia. Nikt nikogo nie ocenia. Każdy ma prawo do indywidualnego przeżywania emocji, które się w nim pojawiają. Każdy ma zapewnioną dyskrecję i możliwość rozmowy z terapeutą lub innymi wspierającymi osobami.

Kto jest twórcą programu rekolekcji?

Program rekolekcji został opracowany wiele lat temu przez amerykańskiego psychologa – Theresę Burke (z domu Karmiński), która otwarcie przyznaje się do swoich polskich korzeni. Zapoczątkowała ona jedną z pierwszych grup wsparcia terapeutycznego w Pensylwanii, dla osób cierpiących z powodu dokonanej aborcji. Była to mała inicjatywa, która w niedługim czasie zaczęła przyciągać osoby zamieszkałe w innych stanach. Wszyscy uczestnicy twierdzili, że uzyskali skuteczną stabilizację i poprawę nastroju, która składała się na ogólne uzdrowienie po aborcji. Pierwsze rekolekcje odbyły się w roku 1986 (30 lat temu), a obecnie odbywają się w 17 krajach.

Jak wyglądają rekolekcje?

Rekolekcje trwają przez cały weekend. Zaczynają się w piątek wieczorem i trwają do niedzieli po południu. Program jest ułożony w sposób bardzo przemyślany, dostarczający wiele pięknych  chwil. Celem rekolekcji jest stworzenie warunków, w których jest możliwe pozbycie się ciężaru, niesionego czasami przez wiele lat. Jest możliwość wyrażenia żalu i wypowiedzenie wszystkiego, co osoba, która doświadczyła aborcji tłumiła przez lata. Tak naprawdę od tego momentu zaczyna się proces uzdowienia. Uczestnicy zaczynają wierzyć, że mogą uzyskać przebaczenie a także pojednanie z Bogiem. Organizatorzy zapewniają warunki sprzyjające modlitwie, wraz z uczestnictwem w Mszy Św. (dla osób, które tego potrzebują).

Rekolekcje w języku polskim

Na rekolekcje zapraszamy wszystkich, którzy tego potrzebują. Zarówno te osoby, które odczuwają bardzo silne emocje, jak i osoby, które niewiele czują w związku z doświadczeniem aborcji, ale mają przeczucie, że uczestnictwo w rekolekcjach może mieć pozytywny wpływ na ich życie. Rekolekcje odbywają się w Amerykańskiej Częstochowie, w duchowej stolicy Polonii. Zapewniamy opiekę polskiego kapłana oraz terapeuty i przygotowany do prowadzenia rekolekcji polskojęzyczny zespół.  Zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy chcą w swoim ojczystym języku przeżyć uzdrawiający czas. Do udziału w rekolekcjach zapraszamy osoby bez względu na jego bliskość z kościołem i stopień zaangażowania w praktyki religijne. Zapraszamy chrześcijan, zarówno praktykujących jak i niepraktykujących.

Zapewniamy zakwaterowanie w domu rekolekcyjnym w pokojach z łazienką, a także polskie posiłki w kafeterii. 

Nie Czekaj. Zadzwoń. Napisz Czekamy na Ciebie w Amerykańskiej Częstochowie

Termin następnych rekolekcji: 7-9 października 2022 r.

Na rekolekcje obowiązują zapisy. Ilość uczestników jest ograniczona.

  201-754-8201        kontakt@WinnicaRacheli.org